Posted in

Háromféle sötétség, háromféle világosság

A vilnai Gáon egy elgondolkodtató tanítása szerint minden, ami 10, két csoportra oszlik: 3 és 7 (ld. Áderet Élijáhu, Mózes 5., 7:13 kapcsán).

Pontosan ez történt a tíz csapás esetében az előző és mostani heti szidránkban. Hiszen a múlt héten 7, míg ezen a héten 3 csapásról olvashatunk a Tórában.

Ha közelebbről is megvizsgáljuk a mostani héten olvasott csapásokat, meglepő összefüggésre lehetünk figyelmesek, melyből kiderül, hogy Bölcseink egyáltalán nem véletlenszerűen húzták meg a vonalat a két szakasz között.

A három utolsó csapás mindegyike a sötétséggel van összefüggésben. Ezek közül a középső tényleges sötétség volt – ami éppen három napig tartott.

A sáskajárás kapcsán is szerepel a „sötétség” kifejezés, jóllehet, metaforikus értelemben:

És belepte a föld színét, és elsötétült a föld…” (Mózes 2., 10:15)

Az elsőszülöttek haláláról pedig ezt találjuk:

És történt éjfélkor, hogy az Örökkévaló megvert minden elsőszülöttet…” (12:29)

Az éjfél a sötétség legmélyebb pillanata, ami pontosan szemben áll a déllel, amikor a Nap éppen a legmagasabban van és a legerősebben világít a Földre.

Mi lehet a jelentősége ennek a háromféle sötétségnek?

Bölcseink így tanítják: Tíz mondással teremtetett a világ.(Pirké Ávot 5:1)

A Misna klasszikus magyarázója, a Bartenura magyarázata szerint:

Kilencszer szerepel, hogy ’mondta’, és a ’kezdetben’ [Berésit] szintén egy külön mondás, ahogyan írva van: ’az Örökkévaló szavára keletkeztek az egek’” (Zsoltárok 33:6 alapján)

Ez alapján kezd körvonalazódni a kép. Ismerjük ugyanis a Teremtés történetéből, hogy az első dolog, amit az Örökkévaló megteremtett, a fény volt.

Eszerint: ha a tíz mondásból az első három a fényhez kapcsolható, akkor ez párhuzamos a tíz csapás utolsó három csapásával, melyek a sötétséget hozzák el.

A tíz csapás eszerint egyfajta visszafelé lejátszódó teremtés. Ezt az elméletet részletesen kifejti a Maharal (ld. Gevurot Hásém 57). Ennek a visszafordítása lesz végül a Tóraadásnál a tíz parancsolat.

Természetesen mind a vilnai Gáon, mind a Maharal említett elméletei mögött meghúzódó struktúra a kabbalából ismeretes 10 szefirá, azaz az isteni energia kiáradásának rétegei.

A 10 szefirá valóban 3 felső és 7 alsó rétegben oszlik meg, ahogyan a vilnai Gáon tanította. A Teremtés ügyében pedig feltételezhető, hogy amennyiben azt szimbolikus leírásnak tekintjük, akkor a mondások megfeleltethetőek a szefiráknak.

Így az első három, magasabb szefirá háromféle fénynek felel meg, ahogyan a három utolsó csapás háromféle sötétségnek.

A három felső szefirá neve: Keter [korona], Chochmá [bölcsesség] és Biná [megértés].

A Keter a kiindulás, a kezdet, az első akarat, az első mozgató szimbóluma. Ennek felel meg az utolsó csapás, az elsőszülöttek halála, mivel az elsőszülött az, akivel a családon belüli új „teremtés” kezdődik. Pontosan az a kezdet szűnik meg, amivel az új létrejötte elkezdődött.

A Chochmá a bölcsesség, a megvilágosodás tisztasága. Ennek felel meg a tökéletes üresség, a szinte tapintható sötétség (ld. Rási 10:21).

A Biná pedig a megértés, a kapcsolatok, rendszerek átlátásának képessége. A sokaság, a bőség megfelel a sáskák áradatának, amik annyira elözönlik a földet, hogy egészen eltakarják.

Ebből azt is megtanulhatjuk, hogy az emberi értelem pozitív és negatív oldala egyaránt „háromdimenziós”.

Az első dimenzió a kezdet. Ez felel meg a Keternek és az elsőszülötteknek. Az emberi lélek szintjén ez a mély akarat, a kezdeti motiváció.

A második a tiszta, egyszerű fény, a pillanatnyi megértés. Ez a Chochmá és a sötétség csapása. Még a fény ellentéte, a sötétség is elvezethet a világossághoz, ha a magány inspiráló nyugalmára, a külső impulzusok kizárására alkalmazzuk.

A harmadik a sokaság. Ez a Biná és a sáskák csapása. A pozitív lelki oldalon ez jelenti a kreativitás kútforrását, a „túláradó forrást”, amivel Rábán Jochánán ben Zákáj legkiválóbb tanítványát, Rabbi Elázárt jellemezte (ld. Pirké Ávot 2:8). A negatív oldala pedig az, amikor a túl sok információ „elsötétíti a földet” és összezavarja az elmét.

A Nagy Fuvaros utcai zsinagóga és a Bét Jehuda közösség rabbija, diplomáját a berlini ortodox rabbiképzőben szerezte meg (Rabbinerseminar zu Berlin). Ezt megelőzően a budapesti Lativ Kolel Talmud csoportjában, valamint a jeruzsálemi Or Száméách jesivában is tanult. Mindeközben matematikusként szerzett egyetemi MsC diplomát és fizikából (adattudományokból) doktorált.