Elul a javíthatatlan zsidó optimizmus hónapja.
Tizenegy hónap telt el a legutóbbi Elul óta, a legutóbbi nagyünnepek óta. Ez éppen elég ahhoz, hogy ismét elkezdjünk reménykedni a lehetetlenben: hogy most végre tényleg megváltozunk.
Tizenegy hónapon keresztül az az érzésünk, hogy pontosan ugyanazokba a hibákba esünk, már évtizedek óta kényszerpályán mozgunk, amit mások határoznak meg számunkra, és csak néha-néha villannak fel a nagyívű álmok és ideák, elképzelések a távoli láthatáron.
Csillagzat – erősebb az embernél?
Ez az, amit a Talmud bölcsei úgy hívtak, hogy mázál, azaz csillagjegy. A csillagjegy az, amiről a régi ember azt gondolta, hogy meghatározza a kényszerpályáját.
Innen ered az is, amikor azt mondjuk, hogy valaki „szerencsés csillagzat alatt született”. Az ókori ember számára a csillagok voltak azok a láthatatlan erők, amik meghatározzák a pályáját, amit ezen a világon befut.
A modern ember sokkal felvilágosodottabbnak képzeli magát ennél. De valójában mi is, amikor úgy érezzük, hogy kényszerpályán mozgunk, pontosan ugyanazt gondoljuk, mint a régi kornak az embere, amikor a csillagzatoknak a hatásáról beszélt.
Én mázál leJiszráél – a zsidó népre nem hatnak a csillagok. (Sábát 156a)
Ez a híres talmudi mondás Ábrahám kapcsán szerepel, aki látta a csillagokban, hogy nem lehetnek gyerekei. Az Örökkévaló azt mondta neki, hogy „menj ki a csillagzataid alól”, és emelkedj felül a csillagokon.
A „csillagzat” valójában nem más, mint annak a rendszernek a kifejeződése, amin keresztül az Örökkévaló az egész világot irányítja.
Az egész világ hasonlít egy óriási, összetett, szervezett rendszerhez, ahol minden csoportnak és minden egyénnek megvannak a maga irányító, befolyásoló erői, melyek aszerint vannak kiválasztva, hogy mi az, ami a neki leginkább fontos, az ő adott élethelyzetében mi az a „kijavítás” [tikun], amit el kell végeznie.
Az Örökkévaló az pedig az, aki fentről mindent átlát, az egész nagy rendszert, és abban minden egyes egyénnek a szerepét, hogy kinek milyen életfeladata van:
egy olyan javítás, amit az egész univerzumban egyedül csak ő tud elvégezni, a történelem kezdetétől, egészen a végéig.
Ábrahám ereje – mindannyiunk öröksége
Az tehát, hogy az egyes emberek bekerülnek egy ilyen csillagzat, vagyis magasabb irányító erő hatása alá, nem egyfajta „gonosz végzés”, vagy kozmikus tévedés, hanem az Örökkévaló végtelen bölcsességének az eredménye.
De ha az Örökkévaló ennyire tökéletes kiszámítással megállapította, hogy pontosan milyen erőknek kell hatni ránk az életben, akkor miért is akarnánk kijönni alóla?
Miért akarnánk felülírni az Ő tökéletes bölcsességgel hozott döntését?
Azért, mert ez a pálya, amit az Örökkévaló nekünk szán, nem feltétlenül ennyire egyenes, mint az egyik faluból a másikba vezető út.
Maga az a tény, hogy ki akarunk jönni bizonyos magasabb erők hatása alól, az is a munkánknak és a kijavításunknak a része.
Az sem véletlen, hogy ez a fenti történet a csillagokról éppen Ábrahámmal történt. Hiszen a hagyomány szerint Ábrahám a nagyság szimbóluma, míg Izsák az erő szimbóluma.
A „nagyság” azt jelenti, hogy az ember képes nagyobb lenni, felülemelkedni a legmagasabb természeti és szellemi erőkön és törvényeken, a Teremtő segítségét kérve, ha megfelelő érdemei vannak.
Ezért éppen Ábrahám kapta meg ezt a kijelentést, hogy Izrael felül áll a csillagjegyeken, vagyis képes kijönni a magasabb irányító erők hatása alól.
Ez egy magasabb szintű szellemi szolgálat, mint az, hogyha az ember bentmarad ezen erők hatása alatt. Noha az sem értéktelen, hogyha az ember a saját rendszerén belül meg tud küzdeni a kihívásaival. Viszont Ábrahám hívása ennél eggyel magasabb.
Az eleve elrendelés, amitől nem is akarunk megszabadulni
Kulcsfontosságú az a tudás, hogy ha erőt veszünk magunkon, képesek lehetünk megszabadulni attól, amit addig valamiféle végzetnek vagy sorsnak képzeltünk. Attól, ami örökre elrendeli azt, hogy milyen magas szintig juthatunk el.
Ez felszabadít az „eleve elrendelés” súlyos, nyomasztó tudata alól, hogy „nekem már soha nem sikerülhet semmi, mert valami miatt így rendelték az égben”.
De az igazság az, hogy van egy bizonyos fajta „eleve elrendelés”, amiben igenis hiszünk. És az egyáltalán nem nyomasztó.
Ezért is hívják azt a folyamatot, ami ebben a hónapban történik, úgy, hogy visszatérés [tesuvá]. Azaz: visszatérünk ahhoz a tökéletes, eredeti ponthoz, amit mindig is tudtunk.
Az igazság az, hogy amit életünk 120 éve során megvalósítunk, annak a gyökerei és a magja már egészen korántól kezdve el vannak vetve.
A helyes irányt, a számunkra kijelölt utat már egészen kisgyerekkortól kezdve érezzük a lelkünkben. Az egyetlen feladatunk az, hogy ehhez visszataláljunk.
A finomhangolás varázsa
Ha viszont valóban ez a sorsunk, ami a csillagzatunkba bele van írva, akkor hogyan létezik az, hogy mindezt idáig nem sikerült megvalósítanunk?
Biztos, hogy már sokszor nekifutottunk, és mindannyiszor kudarcot vallottunk, és ebből azt a következtetést vontuk le, hogy ez nem jár nekünk.
A valóság ezzel szemben az, hogy ha egy dologról
akár csak egyetlen egy pillanatra érezzük tökéletes tisztasággal, hogy az igaz, és nekünk kell megcsinálni, akkor valószínű, hogy az az igazság.
Később viszont egy olyan belső hangot hallunk, ami azt állítja, hogy „lehetetlen megvalósítani idealista elképzeléseinket”. Ez a jécer hárá, a rossz ösztönnek a hangja.
Mi a kiút a rossz ösztönnek ebből a csapdájából?
Az „igazság pontja” továbbra is igaz maradt, függetlenül a rossz ösztön kísértésétől. A legtöbb esetben csak egy icipici apróság van, egy finomhangolás, egy finomítás, amit ki kell javítanunk az eredeti tervben, és azt következetesen véghezvinnünk. Ehhez azonban erőre van szükségünk.
Ezt az erőt meríthetjük ebben a hónapban a nagyünnepek felemelő erejéből, az azokra való felkészülés erejéből, valamint a Tóratanulás és az imádkozás erejéből.